Joga na lotnisku

Joga na lotnisku

Przelot z Polski do Kalifornii zajmuje około 15 godzin, z których 2-3 spędzam czekając na kolejne połączenie. Jest to doskonała okazja, aby odprężyć ciało przed lub po długim locie. Na lotnisku w San Francisco urządzono specjalna sala do jogi. Niestety jest to rzadkość na innych lotniskach, dlatego zwykle ćwiczę w poczekalni. Na początku musiałem przełamać opór, że będę wzbudzał zainteresowanie. W rzeczywistości otaczający mnie ludzie bardzo szybko potraktowali ćwiczenia jako coś normalnego.

Dzisiaj zrobiłem pół serii Ashtanga jogi w Warszawie i całą serię w Kopenhadze. Miałem dobry proces jogiczny. Wiedziałem też, że moje ciało będzie tego potrzebować podczas 10-godzinnego przelotu do San Francisco. I faktycznie – nigdy wcześniej moje ciało nie zniosło tej tortury tak dobrze.

Często też ćwiczę w samolocie. Jest mi trudniej, bo zwykle muszę robić to na oczach ok. 100 wynudzonych osób. Na początku budzi to zdziwienie, później sympatię, a na końcu coś w rodzaju zazdrości, bo wszyscy są po kilku godzinach siedzenia w bezruchu. Dzisiaj nie było to jednak zupełnie potrzebne, bo miałem już swój trening za sobą. Zdarza mi się też ćwiczyć jogę w innych miejscach publicznych. Prawie zawsze, po pewnym czasie ktoś się do mnie dołącza.

Zastanawia mnie dlaczego tak mało uwagi poświęcamy swoim ciałom. Na lotnisku jest czasami około 100 punktów gastronomicznych oraz 100 butików z rzeczami niepotrzebnymi nikomu, a ewenementem jest przestrzeń do ćwiczeń. Na jednym z lotniska widziałem stoiska masażystów, na innym kabiny do spania. Z drugiej strony nie potrzeba szukać żadnej specjalnej infrastruktury, aby wykonać trening czy uciąć sobie drzemkę…

Jest taka opowieść o nauczycielu Zen, który widząc swoich studentów zaangażowanych w dyskusję o szczegółach budowy miejsca do praktyki, zerwał 3 źdźbła trawy, położył je na sobie i powiedział “świątynia została zbudowana”.


Właśnie dowiedziałem się, że Kino MacGregor też praktykuje na lotniskach. Oto wideo z Hong Kongu:

Comment ( 1 )

  1. ReplyDobek
    Okazuję się, że Kino też ćwiczy na lotniskach https://www.youtube.com/watch?v=i4FXRCtPgXE

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.